BERLIN FESTIVAL WEEKS 1968

International Week for Experimental Music
– the most important congress for new music –

PETER HÜBNER

Composer • Musicologist


Organiser:
Akademie der Künste Berlin
Technische Universität Berlin

INTERNATIONAL CONGRESS
FOR ELECTRONIC MUSIC

Location of the event: Technische Universität Berlin

Program

Berlin Festival Weeks
         
  Monday, October 7
Hörsaal 106
from 4.00 p.m.
Studiohörsaal 110
from 5.00 p.m.
  Registration of participants

Tour of the recording studio facilities of the Technical University with demonstrations
 
         
  Festival-Programme
Philharmonie
Kemper Platz
8.00 p.m.
  Concert Berlin Philharmonic Orchestra

Frank Michael Beyer
„Versi for String Orchestra“ (World Premiere)

Heinz F. Hartig
„Composition in five phases“ for Violoncello, Choir Parts, Orchestra and magnetic tape

Aribert Reimann
„Nenia“ for speaking voice and orchestra

Boris Blacher
„Orchester-Fantasie“
 
         
  Tuesday, October 8
Hörsaal 106
from 9.00 a.m.
  Registration of participants  
         
  Auditorium Maximum
10.00 a.m.
  Aesthetic problems of electronic music
Eröffnung

Boris Blacher, President of the Akademie der Künste
Fritz Winckel, Explanation of the program
Carl Dahlhaus, TU Berlin
Aesthetic problems of electronic music
Emerson Meyers, Catholic University, Maryland, USA
Aesthetics for Beginning Students in Electronic Music
Demonstrations of electronic music
 
         
  Studiohörsaal 110
3.00 p.m.
  Demonstrations of electronic music
G. Ciamaga, Toronto, Canada (World Premiere)
J. Chadabe, Albany, N. Y.
J. V. Asuar, Santiago de Chile
J. A. Strange, La Mesa, California
I. Mimaroglu, Istanbul, Turkey
A. del Monaco, Caracas, Venezuela
 
         
  Studiohörsaal 110
8.00 p.m.
  Manfred Krause, TU Berlin
Development of studio equipment for electronic and audiovisual music
Demonstrations outside the program
Discussions
 
         
  Wednesday, October 9
Studiohörsaal 110
9.30 a.m.
  Principles of electronic music
J.H. Appleton, Dartmouth/USA
Re-evaluating the Principle of Expectation in Electronic Music
E. Zaffiri, Studio SMET, Turin
Experimental Didactics in Electronic Composition
F. Winckel, TU Berlin
Problems of Space Music
 
      Demonstrations of electronic music
E. Berk, London (World Premiere)
L.A. Hiller, Buffalo/USA
G. Strang, Long Beach/California
E. Zaffiri, Turin, Italy
R. Wilding-White, Chicago, USA
J.A. Riedl, München, Germany
 
         
  depending on weather conditions
2.30-6.00 p.m.
  Steamboat trip on the Havel
(with electronic music)
or
Visit to the exhibition „Kinetic Art“ at Haus am Waldsee, Zehlendorf, Argentinische Allee 30
 
         
  Auditorium Maximum
8.00 p.m.
  Concert of experimental music
B.A. Zimmermann, Köln „Tratto“
M. Shinohara, Tokio „Personnage“ (World Premiere)
Soloist Günther Weber
F. Bayle, Paris „Espaces Inhabitables“
M. Kelemen, Zagreb,
Study from the opera „The Plague“ with bass clarinet (World Premiere)
A. Dobrowolski, Warschau
„Music for tape and oboe (solo)“
 
         
  Thursday, October 10
Studiohörsaal 110
9.30 a.m.
  H. Chiarucci und G. Reibel, Paris
Pouvoir des Machines, Pouvoir de l'Oreille
A. Lanza, Argentinien
Notational Systems for Electronic Music
 
         
  Auditorium Maximum   W. Fucks, Technical University Aachen, Germany
Information-theoretical aspects for the analysis of music structures

P. Hübner, Köln
Compositional and notational problems
Demonstration of electronic music:
P. Hübner, Cologne „Energy I“
(World Premiere)

J. Cage, USA, „Imaginary Landscape Nr. 3“
 
         
  Auditorium Maximum
3.00 p.m.
  Screenings
J. A. Appleton „Anuskiewicz“
E. Reinboth/Berliner Elektronik „Aleph“
(World Premiere)
V. Ussachevsky/M. L. Williams „Line of Apogee“
 
         
  afterwards in the TU-Filmstudio
(Chemiegebäude)
  J. A. Riedl, München „Geschwindigkeit“
(Cinemascope)
Music for percussion and electronic speech
Life-Drummer: M. W. Ranta, USA
K. Stockhausen, Köln „Momente“
 
         
  Festival-Program
Philharmonie,
Kemper Platz
8.00 p.m.
  Berlin Philharmonic Orchestra
Conductor Karl Böhm
Bruckner, VIII. Symphonie
 
         
  Deutsche Oper,
Bismarckstraße
8.00 p.m.
  ballet evening
Strawinsky „Feuervogel“
Prokofieff „Gala Performance“
 
         
  Friday, October 11
Studiohörsaal 110
9.30 a.m.
  Computer music
H. Zemanek, Wien, Introduction
G. M. Koenig, Utrecht
Programmed Music
P. Grossi, Florenz
The computer in music
P. Zinovieff, London
The Use of small Computers in the Production of Electronic Music
Demonstrations of computer music
P. Zinovieff, London
P. Grossi, Florenz
H. Kupper, Düsseldorf
M. Mathews, Murray Hill/USA
 
         
  Studiohörsaal 110
15.00 Uhr
4.30 p.m.
  panel discussion
Results of the conference
Debate on the preparation of an „International Committee for Electronic Music“
 
         
  Auditorium Maximum
8.00 p.m.
  2nd Concert for Experimental Music
K. Penderecki, Warschau „Psalmus 61“
H. Badings, Stuttgart „Genesis“ for male choir, 4 percussionists and tape
(Premiere)
B. Blacher, Berlin, Excerpt from the opera „Ariadne“.
Speaker: Ursula Becker, Helmut Göring
G. M. Koenig, Utrecht
„Funktion Gelb“ (World Premiere)
M. Kagel, Köln „Antithese“
 
         
  Saturday, October 12
Studiohörsaal 110
9.30 a.m.
  Audiovisual art
Max Bill, Zürich
Thoughts on audiovisual art
 
         
  optionally
Sender Freies Berlin,
Masurenallee
10.30 a.m.
or
Akademie der Künste
  television films
(private event)
Participation after registration at the conference office
Participation in the Werkbundtag 1968
Generations – Responsibility – Environment
 
         
  Studiohörsaal 110
3.00 p.m.
  Opportunity for further tape demonstrations and film screenings
or
Participation in the city tour of the Werkbundtag (registration at the conference office)
 
         
  Planetarium der Wilhelm-Förster-Sternwarte,
Steglitz, Munsterdamm
20.00 Uhr
  Electronic music concert
with works by G. M. Koenig,
H. H. Wiese et al
 
         
Frank Michael Beyer Heinz F. Hartig Aribert Reimann Boris Blacher Berlin Deutschland Carl Dahlhaus Berlin Deutschland Emerson Meyers Gustav Ciamaga Joel Chabade Jos Vicente Asuar J. A. Strange Ilhan Mimaroglu Alfredo del Monaco Manfred Krause Berlin Deutschland Jon Appleton E. Zaffiri Turin Italien Fritz Winckel Berlin Deutschland E. Berck L. A. Hiller Buffalo USA G. Strang Long Beach Kalifornien USA E. Zaffiri Turin Italien R. Wilding-White Chicago USA J. A. Riedl München Deutschland B. A. Zimmermann Köln Deutschland M. Shinohara Tokio Japan F. Bayle Paris Frankreich Peter Hübner Köln Deutschland Peter Hübner Köln Deutschland M. Kelemen Zagreb Kroatien A. Dobrowolski Warschau Polen H. Chiarucci G. Reibel Paris Frankreich A. Lanza Argentinien W. Fucks Aarchen Deutschland John Cage USA Jon Appleton USA Ernst Reinboth Berlin Deutschland V. Ussachevsky M.L. Williams J. A. Riedl München Deutschland Karl-Heinz Stockhausen Köln Deutschland Ballettabend Heinz Zemanek Wien Österreich G. M. Koenig Utrecht Niederlande P. Grossi Florenz Italien P. Zinovieff London Großbritannien P. Zinovieff London Großbritannien P. Grossi Florenz Italien H. Kupper Düsseldorf Deutschland M. Matthews Murray Hill USA K. Penderecki Warschau Polen H. Badings Stuttgart Deutschland Boris Blacher Berlin Deutschland G. M. Koenig Utrecht Niederlande M. Kagel Köln Deutschland Max Bill Zürich Schweiz G. M. Koenig Utrecht Niederlande H. H. Wiese